BODLINKY

STRÁNKY ZALOŽENY 31.3.2009

léky pro ježky

podle Zdeny Dvorské


Léky proti parazitům dýchacího ústrojí

Dectomax, Ivomec - dávkování
0,03 ml na l00 g hmotnosti, injekci je nutné po 14-19 dnech opakovat. Injekce se aplikuje pod kůži na hřbetě do tzv. kožního stanu, kožní řasy (kůže se nadzvedne za bodliny pinzetou, nebo přímo rukou). U ježků do 300 g hmotnosti je dávkování - 0,02 ml/100 g. (Používá se Ivomec určený pro krávy, Dectomax je univerzální).

Citarin-L, 2,5%, fa Bayer - dávkování
Tento lék se do ČR nedováží. V SRN se u ježků používá běžně. Dávkování je jiné než u shora uvedených preparátů: 0,05 ml na 100 g hmotnosti. Injekce se musí dát 2x po 48 hodinách, za 14 dní vše opakovat (tj. zvíře dostane celkem 4 injekce). Pozor, čas mezi injekcemi nesmí být kratší než 48 a delší než 52 hodin. U ježků do 300 g hmotnosti poloviční dávka (tj. 0,025 ml/100 g), za 14 dní (po dokrmení) už dávka celá (tj. 0,05 ml/100 g). Aplikace pod kůži jako u Dectomaxu a Ivomecu.

Bohužel, častou sekundární komplikací u ježka (při silném napadení plicními parazity) bývá bakteriální infekce dýchacího ústrojí. K doléčení se používají antibiotika: např. Baytril 2,5% (fa Bayer), dávkování: 0,02/100 g - 3 až 5 dní za sebou, nebo Clamoxyl (dávkování - viz. Onemocnění dýchacího ústrojí).

POZOR! Tyto léky podávejte ježkům o hmotnosti nejméně 300 g. Pokud však ježek požadované váhy nedosahuje, ale napadení picními parazity je vysoké, léky použijte. Je to pro ježka jediná šance na přežití.

Uvedené preparáty mají široký záběr, pokrývají všechny důležité a nebezpečné plicní i střevní oblé červy, mimo tasemnici a motolici, které patří k červům plochým (zde použijte Droncit).Léky proti parazitům zažívacího ústrojí

Droncit (na 10 kg) - dávkování 1/4 tablety do hmotnosti 500g, 1/2 tablety nad 500 g. Působí pouze na ploché střevní červy - tasemnice, motolice.

Dectomax, Ivomec - vysoce účinné preparáty proti většině oblých červů nejen dýchacího, ale i zažívacího ústrojí (škrkavky, vrtejši aj.).

Proti plochým i oblým střevním červům lze použít i různé druhy univerzálních antiparazitik: Banminth, Lopatol, Flubenol aj. - poraďte se s veterinářem.Prostředky proti vnějším parazitům
(tj. blechy, klíšťata)

Bolfo (pudr, sprej - pro kočky)
Tento přípravek je pro ježky vhodný, je vysoce účinný proti blechám (ježek se nemusí koupat).

Difusil H na dětské vši (popř. Difusil V)
Je účinný proti blechám. Ježek se opatrně postříká (pozor na obličejovou část), zabalí do ručníku a po uplynutí několika minut se opatrně opláchne vlažnou vodou. Ježek nesmí nastydnout! Nesmí se osušovat fénem!

Klíšťata se zakapávají dětským olejem a vytáhnou pinzetou. Výborný je německý přípravek Ballistol (působí na klíšťata i roztoče).Onemocnění dýchacího ústrojí

Clamoxyl (širokospektré antibiotikum)
Dávkování je 0,027 ml/l00 g hmotnosti ježka, 3 - 5 injekcí do kožní řasy na hřbetě, a to obden (tj. po 48 hodinách).
Clamoxyl je úspěšně používán ve Velké Británii. V současnosti existuje celá řada nových antibiotik vhodných pro ježky.

Důležité upozornění
Neošetřujte ježky těmito preparáty: Helmirazin, Drontal, Frontline, Chloramphenicol - jsou pro ně nebezpečné !