BODLINKY

STRÁNKY ZALOŽENY 31.3.2009

HOMEPAGE

Proč vznikly tyto stránky...

Už je tomu dávno, co jsem hledala na svoje stránky  „Žabí svět" nějaké informace a proklikala jsem se na stránky o ježcích. Tyto stránečky se mi moc líbí a protože mám také ježky ráda, řekla jsem si, že se kromě žab seznámím i s nimi.
Kontaktovala jsem pana Trešera, který se o ježky zajímá, občas jsme si napsali  a nedávno mě čekalo překvapení. Dostala jsem od něj knihu „JEŽCI".
A tak vlastně začal vznikat tento můj web. Obrázky, fotografie a informace čerpám z různých knih, časopisů a stránek na internetu. Pokud zde najdete něco, na co máte autorská práva, kontaktujte mě, ihned sjednám nápravu.
Jinak vám přeji hezkou zábavu a počtení a doufám, že se na stránky občas přijdete nakouknout.

Ježek patří v řadě států mezi chráněné živočichy. Jeho roztomilý vzhled zvýrazněný velkýma černýma očima a neobvyklá srst, vyvolávají sympatie u většiny lidí všeho věku. Ježek je krásný a zajímavý tvor, který provází člověka od pradávna. Bohužel si tzv. "pán tvorstva" vždy neuvědomuje, jak důležitou roli ježek v přírodě má a jak je pro životní prostředí prospěšný. Živí se totiž živočichy, kteří ve větším množství přírodě i člověku škodí. Např. plži, jejich vajíčka nakladená v zemi, housenky, hmyz a jeho larvy a nepohrdne ani myšími mláďaty atd. Následkem chemizace, motorismu, necitlivým zásahům do krajiny, vypalování trávy na jaře, ale také lidské nevědomosti, předsudkům a bezohlednosti ježek stále rychleji mizí z našeho prostředí. Jsou už místa, kde se nevyskytuje. Na zeměkouli vyhynulo dosud několik tisíc druhů živočichů. Jen za poslední rok jich bylo šestnáct. Za pár let mezi nimi může být i ježek. Žije celkem v nezměněné podobě na Zemi několik milionů let. Nedokázal se zcela přizpůsobit novým podmínkám a stále považuje svoje ostny za nejlepší ochranu. V některých případech potřebuje lidskou pomoc, která mu pomůže překonat těžké životní období. Nejen pro svoji užitečnost, ale i výjimečnost by měl být ježek chráněn a zachován pro další generace.

Bohumil Trešer

Moje recenze knihy

...Jednoho podzimního večera bylo nevlídné počasí, kousek od našeho domku se pod čerstvě napadaným sněhem něco pohybovalo. Přiznám se, že s určitými obavami jsem sledoval, co to může být. Náš pudlík mě zbavil všech pochybností. Jeho radostně kmitající ocásek prozrazoval, že žádné nebezpečí nehrozí. Mokrá a studená kulička byl ježek....
Toto je úryvek z jedné části knihy, kdy se autor poprvé setkal s ježkem na své zahradě. Vzal si jej domů a od té doby se ježkům věnuje a ví o nic docela hodně.
Autor v knize popisuje
život ježka od doby ledové až po současnost. Studiem knih a metodik. vlastním pozorováním a fotografováním nám přibližuje jeho tajuplný život.  Čtivou formou popisuje jeho chování, smysly, rozmnožování a starost o mladé a v neposlední řadě nám dává rady, jak se o nalezeného ježka postarat.

Kniha mě velmi zaujala a hltala jsem ji jen dva dny. Pokud vás zaujme její recenze a obrázky z knihy, můžete kontaktovat autora. Odkaz najdete vlevo pod rubrikou - Knihy o ježcích.